Wstępy (od pierwszego „wstępnego” poniedziałku Wielkiego Postu) to jeden z najstarszych w Europie jarmarków końskich. Odbywa się od 1433 roku Przywilej ich organizowania wraz z prawami miejskimi nadał osadzie król Władysław Jagiełło, wdzięczny mieszkańcom Skaryszewa za oddanie koni polskiemu rycerstwu wyruszającemu na bitwę pod Grunwaldem.
Handlarze w tradycyjny sposób dobijają targu – po szczegółowych oględzinach konia włącznie z biegami i zaglądaniem pod kopyta, do pyska a czasem nawet pod ogon negocjują cenę przybijając dłonią o dłoń. Potem szczęśliwy nabywca biegnie z koniem pośród tłumu.
W tym roku zgodnie z przewidywaniami Wstępy przyciągnęły więcej fotografów niż przywieziono koni. Dzięki ładnej pogodzie było więcej sprzedających niż w ubiegłych latach, powiększył się też targ z akcesoriami rymarskimi (siodłami, bryczkami, batami, uprzężami itp.), rzemiosłem, rękodziełem i odpustowymi straganami. Prezentowano też ptactwo ozdobne, kozy miniaturki i szczenięta.
Sprzedający tradycyjnie narzekali na spadek opłacalności i zainteresowania hodowlą koni. To zjawisko ma też dobre strony: coraz mniej jest tych, którzy obchodzą się ze zwierzętami w sposób niewłaściwy.
Więcej historii : ttp://www.skaryszew.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=378&menu_id=51&page=3
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz